Kontakt

Telefónny kontakt: + 421 907 342 477

Vyhľadávanie nehnuteľností
-
- m2

 

Zaznamenali sme anomáliu vo vývoji cien nehnuteľností

 

8.8.2021 | Ing. Peter Matis, RSc.

 

Na jar roku 2020 prekvapila celá svet šíriaca sa pandémia ochorenia COVID – 19. Moderný svet takúto situáciu ešte nezažil, preto boli od začiatku kroky vlád chaotické. Uzatvárali sa ekonomiky, hranice, školy, obchody, ľudia museli byť zatvorení doma. Ekonómovia nedokázali odhadnúť, aký vplyv budú mať opatrenia na ekonomiku. Vyhliadky boli negatívne.

Ako situáciu vnímali bežní ľudia? Mnohé firmy boli zatvorené rovnako ako školy. Zamestnanci s prekážkou v práci nepracovali, podnikatelia nemohli vykonávať svoju činnosť, rodičia ostali doma. Znížili sa alebo úplne zanikli príjmy do rodín. Ako prvé si ľudia znížili výdaje, a to konkrétne tie, ktoré nie sú nutné na existenčné prežitie.

 

 

A tu nastala anomália, ktorá nesprevádzala ešte žiadnu ekonomickú krízu. Očakával sa všeobecný pokles cien nehnuteľností (alebo aspoň zastavenie jeho rastu). Ako prvé a najvýraznejšie mali klesať ceny rekreačných nehnuteľností. Tých sa počas ekonomických kolapsov zbavujú ľudia ako prvých, keďže predstavujú výdaj, ktorý je značný a nie je existenčný. Predaj je tiež spôsob, ako priniesť jednorazovo peniaze do rodiny.

Záujem o rekreačné nehnuteľnosti počas pandémie COVID – 19 však značne narástol!

Predpokladáme, že z týchto dôvodov:

  • ekonomickými opatreniami sa podarilo zabrániť hromadným prepúšťaniam,
  • štát umožnil odklad splátok úverov, ktoré predstavujú jeden z najväčších výdajov domácností,
  • boli zatvorené komerčné rekreačné zariadenia, hotely, wellness centrá, ľudia potrebovali miesto na oddych mimo ich trvalého bydliska.

Práve posledný dôvod je kľúčový. Kým do začiatku pandémie sme na rekreáciu a oddych využívali komerčne prenajímané chaty, turistické zariadenia, wellness centrá, aquaparky, kúpaliská a i., odrazu ostalo všetko zatvorené a nedostupné. Pocitu pohody v rodinách nepridalo ani to, že jej členovia trávili spolu skoro všetok čas, často zatvorení v bytoch bez možnosti prechádzky alebo opustenia bydliska.

Aj malá chatka alebo záhradka v okrese bydliska sa stala vytúženým miestom na uvoľnenie sa z „bubliny“. Takýmto miestom Vášho oddychu sa môže stať práve táto chatka v Martine.

Záujem o tento typ nehnuteľností neklesá! Nevieme, koľko vĺn pandémie a opatrení nás ešte čaká. Možno už dnes sme na počiatku ďalšej.

Vývoj cien nehnuteľností naznačuje aj možnosť využitia takýchto nehnuteľností ako investícií.

 

Našli ste chybu? Napíšte nám: matis-ZVNC-mtsreality.sk